Yurtdışında Nükleer Mühendislik Eğitimi

Rusya’da Eğitim:

12 Mayıs 2010 tarihinde Ankara’da imzalanan, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Rusya Federasyonu Hükümeti Arasında Türkiye Cumhuriyeti’nde Akkuyu Sahası’nda Bir Nükleer Güç Santralinin (NGS) Tesisine ve İşletimine Dair İşbirliğine İlişkin Anlaşma”ya istinaden, Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesini yürütmek üzere Akkuyu Nükleer A.Ş. kurulmuştur. Akkuyu Nükleer A.Ş. Türk öğrenciler için, Rusya’da lisans ve yüksek lisans seviyesinde eğitim ile Rusya’daki nükleer güç santrallerinde mesleki uzmanlık eğitimi alma imkânı sağlamaktadır. Türk öğrenciler, mezun olduktan sonra Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde çalışacaklardır. 600 Türk öğrencinin bu amaçla Rusya’ya gönderilmesi planlanmaktadır. Bu yıl itibariyle 259 Türk öğrenci hâlihazırda eğitimlerini sürdürmektedir. Rusya’da nükleer mühendislik eğitim alarak Akkuyu Nükleer Santralinde çalışacaktır.

Öğrenciler eğitimlerine MEPHI Üniversitesinin Moskova ve Obninsk Kampüsleri ile St. Petersburg Politeknik Devlet Üniversitesinde devam etmektedir. Öğrenci seçimi yazılı ve sözlü sınav ile yapılmaktadır. Yazılı ve sözlü sınavda başarılı olup eğitim programına katılmaya hak kazananların masrafları Akkuyu Nükleer A.Ş. tarafından karşılanmaktadır. Eğitim süresi boyunca aylık burs ve yurt imkânı sağlanmaktadır.

Eğitim Programı temel olarak şu şekildedir: İlk yıl Rusça dil eğitiminin yanı sıra Matematik, Fizik, Bilgisayar Bilimleri ve Teknik Çizim eğitimleri de verilmektedir. Hazırlık eğitiminden sonra öğrenciler Haziran ayında Rusça sınavına tabi tutulur ve akabinde hazırlık eğitimini başarı ile bitiren öğrenciler üniversitenin 1’inci sınıfına kaydedilir. Öğrenciler 5,5 yıllık uzmanlık eğitimine tabi tutulacaklardır. Eğitim programını başarı ile tamamlayan öğrenciler Rosatom’un (Rusya Atom Enerjisi Şirketi) eğitim merkezlerinde uygulama eğitimi alacak ve Rusya’daki Nükleer Güç Santrallerinde (NGS) seçilen göreve göre 1 ile 3 yıl arasında staj programına tabi tutulacaklardır.