Mithat CANSIZ


1973 yılında Gümüşhane’de doğdu. 1998 yılında Boğaziçi Üniversitesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler ile İşletme Bölümlerinde “Çift Anadal” programını tamamlayarak ‘Onur’ derecesi ile mezun oldu. Lisansüstü eğitimini, 2003 yılında Almanya Münih Üniversitesi “Uluslararası İşletme (MBA)” bölümünde tamamladı. 2001-2004 yılları arasında Almanya’da “Siemens AG Finansal Kontrol Bölümünde Finansal Kontrol Uzmanı” olarak çalıştıktan sonra, yoğun olarak Türkiye’de faaliyetlerini sürdüren bir Türk-Alman ortaklığı alt yapı firmasında “İş Geliştirme ve Dış İlişkiler Müdürü” olarak görev yaptı. 2007-2010 yılları arasında Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı bünyesinde bütün enerji projelerinin koordinasyon ve takibinden sorumlu “Baş Proje Direktörlüğü” pozisyonunda çalıştı. 2010-2016 yıllarında Turkish Petroleum International Company (TPIC) “Yönetim Kurulu Üyeliği”, TPIC “Genel Müdürlüğü”, TPIC “Yönetim Kurulu Başkanlığı”, Türkiye Petrolleri Petrol Dağıtım A.Ş. (TPPD) “Yönetim Kurulu Başkanlığı” görevlerinde bulundu.

2015-2017 yılları arasında, ülkemizi uluslararası iş arenasında temsil eden Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) bünyesinde yer alan Türkiye-Brezilya İş Konseyi’ nde “Yönetim Kurulu Başkanlığı” görevini icra ederken, eş zamanlı olarak Türkiye-Kolombiya İş Konseyi’ nde “Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı” ve Türkiye-lrak İş Konseyi’ nde “Yönetim Kurulu Üyeliği” görevlerini de yürüttü.

Aralık 2016’ da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı (ETKB) “Bakanlık Müşavirliği” görevine atanan Mithat CANSIZ, Ocak 2017’ de Maden İşleri Genel Müdürlüğü (MİGEM) bünyesinde “Genel Müdür” unvanıyla göreve başladı. MİGEM Genel Müdürlüğü görevini sürdürürken aynı zamanda Mart 2018’ de ETKB “Müsteşar Yardımcılığı V.” görevine getirildi. Eş zamanlı olarak, Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü “Yönetim Kurulu Üyeliği” görevleri ile birlikte, kurucu Başkan sıfatı ile Ulusal Madenlerde Rezerv ve Kaynak Raporlama Komisyonu (UMREK) Başkanlığını da sürdürmektedir. 

23/07/2018 tarihinde, 2018/36 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı “Bakan Yardımcılığı” görevine atanan Mithat CANSIZ, ileri derecede İngilizce, Almanca, İspanyolca ve Arapça bilmekte olup, evli ve bir çocuk babasıdır.